2018-2019 AAHSSL Dual+ / BL-04
Block Aquatics Center - 11/16/2018                         
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              2:28.87    2:26.35   10  
     1) Servin-Cazares, Iran M 12       2) Verma, Karisma 09              
     3) Robinson, Erin M 10             4) Frye, Joanna M 10              
                  37.97     1:23.68 (45.71)     1:53.89 (30.21)     2:26.35 (32.46)
  2 San Antonio Holmes  'A'                           2:33.01    2:29.15    5  
     1) Limon, Summer A 09              2)                                
     3) Payne, Penelope 10              4) Adame, Aliyah C 10             
                  42.51     1:22.91 (40.40)     1:55.71 (32.80)     2:29.15 (33.44)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              1:59.35    2:00.21   10  
     1) Richardson, Shea 12             2) Musquiz, Manuel 12             
     3) Pringle, Jesus L 12             4) Zamora, Alexander G 10         
                  28.88     1:03.90 (35.02)     1:33.17 (29.27)     2:00.21 (27.04)
  2 San Antonio Jay  'B'                              2:33.69    2:31.19    5  
     1) Defreitas, Logan 12             2) Bundrick, Ethan A 10           
     3) Vega, Aaron M 12                4) Rivera, Jean M 09              
                  43.21     1:26.34 (43.13)     1:59.42 (33.08)     2:31.19 (31.77)
  3 San Antonio Holmes  'A'                           2:40.59    2:32.36    3  
     1) Covarrubias, Adrian A 09        2) Belmarez, Santos E 10          
     3) Bou-Quraiss, Jayden L 10        4) Gallegos, Henry A 10           
                  43.24     1:23.19 (39.95)     1:59.17 (35.98)     2:32.36 (33.19)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Erin M          10 Jay                  2:15.06    2:17.73    8  
                  30.32     1:05.46 (35.14)     1:42.31 (36.85)     2:17.73 (35.42)
  2 Verma, Karisma            09 Jay                  2:41.89    2:41.31    6  
                  37.03     1:17.29 (40.26)     1:59.99 (42.70)     2:41.31 (41.32)
  3 Hilliard, Lexus C         11 Holmes               2:55.68    2:47.34    5  
                  37.17     1:20.40 (43.23)     2:05.78 (45.38)     2:47.34 (41.56)
  4 Ringold, Zian K           09 Holmes               2:50.00    2:51.31    4  
                  35.52     1:17.42 (41.90)     2:03.71 (46.29)     2:51.31 (47.60)
  5 Gamez, Lourdes V          12 Jay                  3:06.28    3:07.42    3  
                  39.15     1:26.30 (47.15)     2:17.96 (51.66)     3:07.42 (49.46)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miklaucic, Anthony M      10 Holmes               2:12.11    2:03.65    8  
                  26.99       58.61 (31.62)     1:31.31 (32.70)     2:03.65 (32.34)
  2 Pringle, Jesus L          12 Jay                  1:56.46    2:11.40    6  
                  29.37     1:02.57 (33.20)     1:37.65 (35.08)     2:11.40 (33.75)
  3 Musquiz, Manuel           12 Jay                  2:45.69    2:28.57    5  
                  31.72     1:08.36 (36.64)     1:47.78 (39.42)     2:28.57 (40.79)
  4 Belmarez, Santos E        10 Holmes               2:35.68    2:42.72    4  
                  34.41     1:15.02 (40.61)     1:59.65 (44.63)     2:42.72 (43.07)
  5 Bundrick, Ethan A         10 Jay                  3:30.00    3:09.49    3  
                  44.24     1:33.66 (49.42)     2:23.52 (49.86)     3:09.49 (45.97)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Payne, Penelope           10 Holmes               3:08.86         DQ  
                  35.09     1:24.50 (49.41)     2:19.83 (55.33)          DQ (41.77)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Shea          12 Jay                  2:31.79    2:30.29    8  
                  30.24     1:07.39 (37.15)     1:54.99 (47.60)     2:30.29 (35.30)
  2 Zamora, Alexander G       10 Jay                  3:15.00    2:43.31    6  
                  34.45     1:13.53 (39.08)     2:02.33 (48.80)     2:43.31 (40.98)
  3 Bou-Quraiss, Jayden L     10 Holmes               3:06.27    2:56.10    5  
                  38.79     1:26.15 (47.36)     2:16.97 (50.82)     2:56.10 (39.13)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frye, Joanna M            10 Jay                    32.55      32.75    8  
  2 Limon, Summer A           09 Holmes                 33.97      34.50    6  
  3 Hernandez, Jenifer        10 Holmes                 35.70      34.99    5  
  4 Loera, Stephanie          10 Holmes                 39.77      39.86    4  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehmer, Terrin D         12 Holmes                 22.91      22.88    8  
  2 Benson, Josh T            10 Holmes                 26.21      25.67    6  
  3 Stout, Matt R             12 Jay                    32.67      31.76    5  
  4 Covarrubias, Adrian A     09 Holmes                 37.12      34.00    4  
  5 Rivera, Jean M            09 Jay                    34.68      34.20    3  
 -- Borden, Connor G          09 Holmes                 50.25         DQ  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dana, David               11 Holmes                 57.40    1:00.58    8  
                  28.63     1:00.58 (31.95)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Penelope           10 Holmes               1:09.43    1:09.84    8  
                  34.93     1:09.84 (34.91)                                        
  2 Adame, Aliyah C           10 Holmes               1:20.71    1:19.94    6  
                  38.48     1:19.94 (41.46)                                        
  3 McEnroe, Alexandra J      09 Jay                  1:21.94    1:23.35    5  
                  39.90     1:23.35 (43.45)                                        
  4 Frye, Joanna M            10 Jay                  1:31.33    1:37.17    4  
                  46.55     1:37.17 (50.62)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miklaucic, Anthony M      10 Holmes                 52.16      53.20    8  
                  25.56       53.20 (27.64)                                        
  2 Pringle, Jesus L          12 Jay                    54.42      59.09    6  
                  28.10       59.09 (30.99)                                        
  3 Dunn, King J              10 Holmes               1:04.20    1:01.60    5  
                  29.32     1:01.60 (32.28)                                        
  4 Zamora, Alexander G       10 Jay                  1:01.20    1:03.80    4  
                  29.78     1:03.80 (34.02)                                        
  5 Vega, Aaron M             12 Jay                  1:12.26    1:07.24    3  
                  32.01     1:07.24 (35.23)                                        
  6 Cortez, Hector            09 Holmes               1:18.70    1:13.62    2  
                  34.25     1:13.62 (39.37)                                        
  7 Gallegos, Henry A         10 Holmes               1:19.40    1:21.21    1  
                  38.80     1:21.21 (42.41)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verma, Karisma            09 Jay                  8:00.00    7:12.41    8  
                  40.18     1:23.51 (43.33)     2:07.72 (44.21)     2:52.61 (44.89)
        3:37.89 (45.28)     4:22.31 (44.42)     5:06.98 (44.67)     5:51.19 (44.21)
        6:34.68 (43.49)     7:12.41 (37.73)                                        
  2 Hernandez, Jenifer        10 Holmes               8:15.00    7:33.70    6  
                  41.20     1:26.63 (45.43)     2:13.01 (46.38)     2:58.57 (45.56)
                                4:31.56 ( )                                        
            7:35.86 ( )         7:33.70 ( )                                        
  3 Servin-Cazares, Iran M    12 Jay                  8:00.00    8:06.24    5  
                  38.55     1:23.13 (44.58)     2:10.82 (47.69)     2:59.48 (48.66)
        3:50.26 (50.78)     4:41.66 (51.40)     5:33.18 (51.52)     6:25.15 (51.97)
        7:16.28 (51.13)     8:06.24 (49.96)                                        
  4 McEnroe, Alexandra J      09 Jay                  9:00.00    8:09.20    4  
                  42.27     1:30.42 (48.15)     2:19.24 (48.82)     3:08.58 (49.34)
        3:58.47 (49.89)     4:50.08 (51.61)     5:40.91 (50.83)     6:31.77 (50.86)
        7:21.82 (50.05)     8:09.20 (47.38)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musquiz, Manuel           12 Jay                  7:05.25    6:49.89    8  
                  34.32     1:13.55 (39.23)     1:55.12 (41.57)     2:38.46 (43.34)
        3:21.00 (42.54)     4:03.45 (42.45)     4:47.57 (44.12)     5:29.27 (41.70)
        6:11.46 (42.19)     6:49.89 (38.43)                                        
  2 Stout, Matt R             12 Jay                  7:30.00    6:56.79    6  
                  35.07     1:16.15 (41.08)     1:59.34 (43.19)     2:42.68 (43.34)
        3:25.81 (43.13)     4:08.81 (43.00)     4:51.34 (42.53)     5:32.29 (40.95)
        6:16.08 (43.79)     6:56.79 (40.71)                                        
  3 Belmarez, Santos E        10 Holmes               7:25.32    7:40.78    5  
                  35.74     1:20.38 (44.64)     2:07.22 (46.84)     2:56.20 (48.98)
        3:44.20 (48.00)     4:32.66 (48.46)     5:21.47 (48.81)     6:10.65 (49.18)
        6:58.08 (47.43)     7:40.78 (42.70)                                        
  4 Bundrick, Ethan A         10 Jay                 10:00.00    8:20.55    4  
                  44.24     1:32.59 (48.35)     2:24.07 (51.48)     3:15.61 (51.54)
        4:06.85 (51.24)     4:58.64 (51.79)     5:48.07 (49.43)     6:40.63 (52.56)
        7:31.41 (50.78)     8:20.55 (49.14)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              1:57.79    2:11.90   10  
     1) Frye, Joanna M 10               2) Gamez, Lourdes V 12            
     3) McEnroe, Alexandra J 09         4) Robinson, Erin M 10            
                  32.51     1:10.21 (37.70)     1:44.27 (34.06)     2:11.90 (27.63)
  2 San Antonio Holmes  'A'                           2:14.25    2:12.59    5  
     1) Hilliard, Lexus C 11            2) Ringold, Zian K 09             
     3) Adame, Aliyah C 10              4) Limon, Summer A 09             
                  31.99     1:03.76 (31.77)     1:38.84 (35.08)     2:12.59 (33.75)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Holmes  'A'                           1:36.28    1:34.69   10  
     1) Dana, David 11                  2) Benson, Josh T 10              
     3) Miklaucic, Anthony M 10         4) Boehmer, Terrin D 12           
                  23.84       49.26 (25.42)     1:12.09 (22.83)     1:34.69 (22.60)
  2 San Antonio Jay  'A'                              1:47.37    1:48.05    5  
     1) Zamora, Alexander G 10          2) Musquiz, Manuel 12             
     3) Pringle, Jesus L 12             4) Richardson, Shea 12            
                  27.66       55.63 (27.97)     1:23.62 (27.99)     1:48.05 (24.43)
  3 San Antonio Holmes  'B'                           2:10.09    2:03.89    3  
     1) Dunn, King J 10                 2) Gallegos, Henry A 10           
     3) Cortez, Hector 09               4) Covarrubias, Adrian A 09       
                  26.11       58.31 (32.20)     1:30.27 (31.96)     2:03.89 (33.62)
  4 San Antonio Jay  'B'                              2:14.36    2:15.78  
     1) Bundrick, Ethan A 10            2) Rivera, Jean M 09              
     3) Stout, Matt R 12                4) Defreitas, Logan 12            
                  38.15     1:14.63 (36.48)     1:47.72 (33.09)     2:15.78 (28.06)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilliard, Lexus C         11 Holmes               1:28.20    1:23.42    8  
                  41.04     1:23.42 (42.38)                                        
  2 Servin-Cazares, Iran M    12 Jay                  1:24.46    1:25.50    6  
                  41.13     1:25.50 (44.37)                                        
  3 Adame, Aliyah C           10 Holmes               1:33.28    1:32.69    5  
                  45.90     1:32.69 (46.79)                                        
  4 Gamez, Lourdes V          12 Jay                  1:37.08    1:37.71    4  
                  46.74     1:37.71 (50.97)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dana, David               11 Holmes               1:04.40    1:02.78    8  
                  31.40     1:02.78 (31.38)                                        
  2 Richardson, Shea          12 Jay                  1:01.03    1:03.85    6  
                  31.10     1:03.85 (32.75)                                        
  3 Benson, Josh T            10 Holmes               1:15.08    1:16.96    5  
                  37.40     1:16.96 (39.56)                                        
  4 Cortez, Hector            09 Holmes               1:40.58    1:37.90    4  
                  46.96     1:37.90 (50.94)                                        
  5 Covarrubias, Adrian A     09 Holmes               1:47.98    1:39.51    3  
  6 Defreitas, Logan          12 Jay                  2:00.00    1:43.57    2  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Erin M          10 Jay                  1:19.94    1:21.74    8  
                  38.64     1:21.74 (43.10)                                        
  2 Ringold, Zian K           09 Holmes               1:55.00    1:41.84    6  
                  46.68     1:41.84 (55.16)                                        
  3 Limon, Summer A           09 Holmes               2:03.25    1:57.18    5  
                  56.62   1:57.18 (1:00.56)                                        
 -- Loera, Stephanie          10 Holmes               2:30.00         DQ  
                1:00.93        DQ (1:06.54)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehmer, Terrin D         12 Holmes               1:06.42    1:06.84    8  
                  31.48     1:06.84 (35.36)                                        
  2 Vega, Aaron M             12 Jay                  1:25.32    1:22.85    6  
                  38.31     1:22.85 (44.54)                                        
  3 Bou-Quraiss, Jayden L     10 Holmes               1:50.00    1:33.06    5  
                  45.35     1:33.06 (47.71)                                        
  4 Dunn, King J              10 Holmes               1:35.00    1:45.87    4  
                  48.49     1:45.87 (57.38)                                        
 -- Gallegos, Henry A         10 Holmes               2:15.00         DQ  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              5:07.96    5:14.35   10  
     1) Verma, Karisma 09               2) McEnroe, Alexandra J 09        
     3) Gamez, Lourdes V 12             4) Servin-Cazares, Iran M 12      
                  34.63   1:15.86 (1:15.86)     1:53.98 (38.12)   2:39.98 (1:24.12)
        3:17.45 (37.47)   4:00.79 (1:20.81)     4:36.28 (35.49)   5:14.35 (1:13.56)
  2 San Antonio Holmes  'A'                           5:09.34    5:18.28    5  
     1) Ringold, Zian K 09              2) Loera, Stephanie 10            
     3) Hilliard, Lexus C 11            4) Payne, Penelope 10             
                  37.03   1:20.83 (1:20.83)     2:06.62 (45.79)   2:55.87 (1:35.04)
        3:31.72 (35.85)   4:10.66 (1:14.79)     4:44.39 (33.73)   5:18.28 (1:07.62)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Holmes  'A'                           3:33.26    3:32.03   10  
     1) Miklaucic, Anthony M 10         2) Benson, Josh T 10              
     3) Dana, David 11                  4) Boehmer, Terrin D 12           
                  24.55       51.53 (51.53)     1:19.13 (27.60)     1:50.63 (59.10)
        2:15.77 (25.14)     2:42.54 (51.91)     3:06.01 (23.47)     3:32.03 (49.49)
  2 San Antonio Holmes  'B'                           4:44.06    4:48.60    5  
     1) Belmarez, Santos E 10           2) Bou-Quraiss, Jayden L 10       
     3) Dunn, King J 10                 4) Cortez, Hector 09              
                  31.38   1:10.39 (1:10.39)     1:45.94 (35.55)   2:24.44 (1:14.05)
        2:57.59 (33.15)   3:35.32 (1:10.88)     4:09.01 (33.69)   4:48.60 (1:13.28)
  3 San Antonio Jay  'A'                              4:56.54    4:56.25    3  
     1) Defreitas, Logan 12             2) Rivera, Jean M 09              
     3) Stout, Matt R 12                4) Vega, Aaron M 12               
                  33.49   1:12.40 (1:12.40)     1:49.63 (37.23)   2:32.17 (1:19.77)
        3:06.56 (34.39)   3:48.86 (1:16.69)     4:20.07 (31.21)   4:56.25 (1:07.39)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 28                    
 
  1. San Antonio Holmes                  215   2. San Antonio Jay                     203
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. San Antonio Jay                      99   2. San Antonio Holmes                   83
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. San Antonio Holmes                  132   2. San Antonio Jay                     104